Event Hub

2017 WSF All Star Level 2 Results

2017 WSF All Star Level 2 Results
Welcome to the Level 2 results page! Continue scrolling to find your division. Don't see your division or team? Are you sure you're looking in the correct level? Click here to head back to The 2017 WSF All Star Cheer & Dance Championship Results Hub.

Watch Live Stream

Level 2 Results



Youth Prep

Day 1


Rank Program Team Name
1 GymTyme All-Stars Peach



Junior Prep 

Day 1


Rank Program Team Name
1 GymTyme All-Stars Fire
2 GymTyme All-Stars Ice
3 Unity Cheer Silver Pearls



Mini

Day 1


Rank Program Team Name
1 Midwest Cheer Elite Aristokatz
2 The Stingray All Stars Marietta Coconut
3 Triple Crown Cheer Company Mini Crowns
4 GymTyme All-Stars Mini Mist


Day 2 - Final Results


Rank Program Team Name
1 The Stingray All Stars Marietta Coconut
2 Triple Crown Cheer Company Mini Crowns
3 Midwest Cheer Elite Aristokatz
4 GymTyme All-Stars Mini Mist

Youth - D2 - Small

Day 1


Rank Program Team Name
1 N.E.O. All Stars Cheetahs
1 Twist and Turns Youth 2
3 Pride of Illinois Paisley
3 Blue Storm Athletics Rain
5 Spirit All Stars Team Inspire
6 Buckeye Cheer Elite Lynx
7 East Tennessee Cheer Sassy Cats
8 Full Out Tumble and Cheer CoEd Black

Day 2 - Final Results 

Rank Program Team Name
1 N.E.O. All Stars Cheetahs
2 Blue Storm Athletics Rain
3 Pride of Illinois Paisley
4 Spirit All Stars Team Inspire
5 Twist and Turns Youth 2
6 Buckeye Cheer Elite Lynx
7 Full Out Tumble and Cheer CoEd Black
8 East Tennessee Cheer Sassy Cats

Youth - Medium

Day 1


Rank Program Team Name
1 GymTyme All-Stars Reign
2 The Stingray All Stars Marietta Red
3 Midwest Cheer Elite Leopards
4 Indiana Ultimate Lime
 

Day 2 - Final Results


Rank Program Team Name
1 Step One All Stars -  North Remarkable
2 Vizion OPTIC
3 Central Jersey All Stars Young Gunz
4 Midwest Cheer Elite-Columbus Lady Spades
5 Premier Athletics - Nashville Gems
6 ICE Crystals
7 Buffalo Envy All Stars L2 Youth
8 Indiana Ultimate- Fort Wayne Ivy
9 GymTyme South Ignite


Youth - Small

Day 1


Rank Program Team Name
1 Step One All Stars -  North Remarkable
2 Vizion OPTIC
3 Central Jersey All Stars Young Gunz
4 Premier Athletics - Nashville Gems
5 Midwest Cheer Elite-Columbus Lady Spades
6 ICE Crystals
7 Buffalo Envy All Stars L2 Youth
8 Indiana Ultimate- Fort Wayne Ivy
9 GymTyme South Ignite

Day 2 - Final Results


Rank Program Team Name
1 Step One All Stars -  North Remarkable
2 Vizion OPTIC
3 Central Jersey All Stars Young Gunz
4 Midwest Cheer Elite-Columbus Lady Spades
5 Premier Athletics - Nashville Gems
6 ICE Crystals
7 Buffalo Envy All Stars L2 Youth
8 Indiana Ultimate- Fort Wayne Ivy
9 GymTyme South Ignite

Junior - D2 - Small

Day 1


Rank Program Team Name
1 Champion All-Stars J-Crew
2 United All Stars Poison
3 Bluegrass Cheercats Lime Leopards
4 Infinity Athletics - OH Unity
5 Northern Extreme Athletics Omega
6 Illinois Elite Athletics ENVY
7 VIP Athletics CELEBRITIES
8 Fire House Gym Phoenix
9 Allstar Athletics Addiction

Day 2 - Final Results

 
Rank Program Team Name
1 United All Stars Poison
2 Champion All-Stars J-Crew
3 Northern Extreme Athletics Omega
4 Bluegrass Cheercats Lime Leopards
5 Infinity Athletics - OH Unity
6 VIP Athletics CELEBRITIES
7 Illinois Elite Athletics ENVY
8 Fire House Gym Phoenix
9 Allstar Athletics Addiction

Junior - Medium

Day 1


Rank Program Team Name
1 Midwest Cheer Elite Cheshire Katz
2 Elite Cheer Twisters
2 The Stingray All Stars Marietta Gray
4 Midwest Cheer Elite-Columbus Jcrew
5 World Elite Authority
6 Cheer St Louis Domination

Day 2 - Final Results

 
Rank Program Team Name
1 Midwest Cheer Elite Cheshire Katz
2 Elite Cheer Twisters
3 The Stingray All Stars Marietta Gray
4 Midwest Cheer Elite-Columbus Jcrew
5 Cheer St Louis Domination
6 World Elite Authority


Junior - Small

Day 1


Rank Program Team Name
1 GymTyme Illinois SUGAR
2 Cheer Athletics - Columbus BetaCats
3 Team Illinois Cheer Gold Glam
4 World Elite Leading Ladies
5 Midwest Cheer Elite-Columbus Gucci Girls
6 Rain Athletics Haze
7 ICE Twisters
8 Cheer Extreme - Chicago LUCKY CHARMS
9 Premier Athletics - Nashville Empire
10 Kids Spot Rubies

Day 2 - Final Results


Rank Program Team Name
1 Team Illinois Cheer Gold Glam
2 GymTyme Illinois SUGAR
3 Midwest Cheer Elite-Columbus Gucci Girls
4 World Elite Leading Ladies
5 Rain Athletics Haze
6 Cheer Athletics - Columbus BetaCats
7 ICE Twisters
8 Premier Athletics - Nashville Empire
9 Cheer Extreme - Chicago LUCKY CHARMS
10 Kids Spot Rubies

International Junior (Provisional)

Day 1


Rank Program Team Name
1 Reign Athletics Sleet
2 Triple Crown Cheer Company Queens

Day 2 - Final Results


Rank Program Team Name
1 Reign Athletics Sleet
2 Triple Crown Cheer Company Queens


Senior 

Day 1


Rank Program Team Name
1 Midwest Cheer Elite Aristokatz
2 The Stingray All Stars Marietta Coconut
3 Triple Crown Cheer Company Mini Crowns
4 GymTyme All-Stars Mini Mist
1 Cheer Athletics - Columbus OmegaCats
2 Cheer St Louis Power
3 The Stingray All Stars Marietta Pink
4 Rain Athletics Royal
5 Step One All Stars -  North Lovely
6 ICE Riptide
7 GymTyme All-Stars Midnight
8 Midwest Cheer Elite-Columbus BCBG
9 Elite Cheer Shine
10 Central Jersey All Stars Outlaws
11 Indiana Ultimate- Fort Wayne Cobalt

Day 2 - Final Results

 
Rank Program Team Name
1 Cheer Athletics - Columbus OmegaCats
2 Midwest Cheer Elite-Columbus BCBG
3 The Stingray All Stars Marietta Pink
4 Central Jersey All Stars Outlaws
5 Rain Athletics Royal
6 Step One All Stars -  North Lovely
7 ICE Riptide
8 Cheer St Louis Power
9 GymTyme All-Stars Midnight
10 Indiana Ultimate- Fort Wayne Cobalt
11 Elite Cheer Shine

Senior - D2

Day 1


Rank Program Team Name
1 Champion All-Stars Gold Rush
2 Mystiq Jewels Allstars Senior - Onyx
3 VIP Athletics PRESTIGE
4 Buckeye Cheer Elite Wildcats
5 Blue Storm Athletics Twisters
6 Cheer Force One Stealth

Day 2 - Final Results

 
Rank Program Team Name
1 Champion All-Stars Gold Rush
2 Mystiq Jewels Allstars Senior - Onyx
3 Blue Storm Athletics Twisters
4 VIP Athletics PRESTIGE
5 Buckeye Cheer Elite Wildcats
6 Cheer Force One Stealth
Top
FloSports, Inc.

FloSports, an innovative sports media and events company, based in Austin, Texas, is the authentic source for content and a new world of coverage that true fans have been waiting for. Focused on three areas – live competition and coverage, original content, and owned and operated events – the company takes fragmented communities and provides them the platform to connect with the sports they love.

Learn More at FloSports.tv