Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Rocco Fontela
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
SCHAUMBURG (HS)
Schaumburg
Schaumburg (H.S.)
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 4-1 3:21
F. Nitti
Elmhurst (York)
IHSA 3A Sectional @ Hoffman Estates (Conant)
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/09
L
F 0-0 2:39
D. Avila
West Chicago (H.S.)
IHSA 3A Sectional @ Hoffman Estates (Conant)
Round 1 (16 Man)
138
02/03
L
DEC 5-2
V. Merola
Roselle (Lake Park)
IHSA 3A Regional @ South Elgin
1st Place
138
02/03
W
F 0-0 2:52
D. Miller
Elgin (Larkin)
IHSA 3A Regional @ South Elgin
Semis
138
01/29
W
F 4-4 4:00
L. Garcia
Beardstown
Jacksonville Girls Invite
Round 1
135
01/20
W
F 9-0 5:31
M. Turner
Buffalo Grove
MSL Boys Conference Wrestling Tournament
3rd Place - Saturday 4
138
01/20
W
DEC 12-6
C. McCluskey
Fremd
MSL Boys Conference Wrestling Tournament
4th Wrestleback - Saturday 3
138
01/20
L
DEC 8-4
G. Difalco
Prospect
MSL Boys Conference Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB - Saturday 2
138
01/20
W
F 8-3 3:09
M. Turner
Buffalo Grove
MSL Boys Conference Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB - Friday 2
138
01/19
W
F 9-0 5:29
M. Turner
Buffalo Grove
MSL Varsity Conference Tournament
Round 1
138
01/19
W
F 8-3 3:04
M. Turner
Buffalo Grove
MSL Varsity Conference Tournament
Round 1
138
01/11
W
F 13-1 4:36
V. Castaneda
Hoffman Estates (Conant)
Schaumburg (H.S.) @ Hoffman Estates (Conant)
Round 1
138
01/07
W
F 0-0 1:45
R. Gober
McHenry
Plainfield South Mega Quad
Round 1
138
01/06
W
F 8-2 3:50
I. Brindis
Rolling Meadows
Huntley Mega Quad
Round 1
138
01/06
L
DEC 4-2
E. Brauer
Batavia
Huntley Mega Quad
Round 1
138
01/02
W
F 7-7 2:57
C. Bierman
Naperville (Central)
Schaumburg (H.S.) @ Naperville (Central)
Round 1
138
01/02
W
F 14-0 3:06
K. Mccormick
Plainfield (South)
Plainfield (South) vs. Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
12/30
W
F 0-0 5:54
J. Williams
Country Club Hills (Hillcrest)
Plainfield South Mega Quad
Round 1
138
12/23
L
F 5-0 2:33
R. Hinger
Orland Park (Sandburg)
Schaumburg (H.S.) @ Orland Park (Sandburg)
Round 1
138
12/23
W
F 10-1 3:31
M. Kermend
Wheaton (North)
Schaumburg (H.S.) @ Wheaton (North)
Round 1
138
12/23
W
TF 16-1 5:13
L. Barrios
Hinsdale (Central)
Schaumburg (H.S.) @ Hinsdale (Central)
Round 1
138
12/23
L
DEC 8-2
D. Blanke
Barrington
Schaumburg (H.S.) @ Barrington
Round 1
138
12/16
L
Replay
MD 8-0
D. Rosauer
YORKVILLE (HS)
35th Annual Al Dvorak Invitational
WB 3rd Round
138
12/16
W
Replay
MD 12-0
H. Kinney
DAKOTA
35th Annual Al Dvorak Invitational
WB 2nd Round
138
12/16
L
Replay
F 3-0 3:02
B. Mortell
Frankfort (LINCOLN-WAY EAST)
35th Annual Al Dvorak Invitational
Second Round, WB 1st Round
138
12/16
W
F 8-0 1:47
A. Carpenter
Wilmette (LOYOLA)
35th Annual Al Dvorak Invitational
First Round, WB Prelim
138
12/15
W
F 2-0
M. Allende
Palatine (H.S.)
Palatine (H.S.) @ Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
12/08
W
DEC 9-8
J. Gongora
Palatine (Fremd)
Palatine (Fremd) @ Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
12/01
L
DEC 1-0
G. DiFalco
Mt. Prospect (Prospect)
Mt. Prospect (Prospect) @ Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
11/22
W
F 5-0 0:45
D. Krebs
Streamwood
Streamwood vs. Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
11/22
W
F 6-0 2:30
F. Szeszko
Bartlett
Schaumburg (H.S.) @ Bartlett
Round 1
138
11/22
W
DEC 1-0
H. Deering
Burlington (Central)
Burlington (Central) vs. Schaumburg (H.S.)
Round 1
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
Replay
DEC 2-1 TB1
E. Gonzalez
Waubonsie Valley
IWCOA FroshSoph 2023 State
Placement
132
03/12
L
Replay
F 2-0 0:24
N. Ferrari
Highlnd Park
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Semi`s
132
03/12
W
Replay
DEC 11-9 SV
D. Avila
West Chicago
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi. 5/3 vs. Semis
132
03/12
W
Replay
DEC 6-3
F. Nitti
York
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Quarters
132
03/12
W
Replay
DEC 8-3
G. Voris
Barrington
IWCOA FroshSoph 2023 State
3/1 WB vs. Quarters)
132
03/12
W
Replay
DEC 3-0
J. Bowen
Plainfield Central
IWCOA FroshSoph 2023 State
2nd WB
132
03/11
L
Replay
DEC 7-1
A. Colbert
Belleville West
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 16 (Mat 1-6)
132
03/11
W
Replay
DEC 4-2 SV
A. Frescura
Minooka
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 32
132
03/05
L
F 7-3 4:50
R. Arceo
Hersey
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
1st & 3rd (16 Man)
132
03/05
W
DEC 10-5 SV
L. Johnson
Johnsburg
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
03/05
W
F 2-0 1:33
P. Franczyk
Hersey
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/26
W
F 7-2 2:40
D. Carrillo
Crystal Lake South
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
1st & 3rd (16 Man)
132
02/26
W
TF 16-1 4:10
M. Galvan
Palatine
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/26
W
F 1-6 3:58
G. Voris
Barrington
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/26
W
MD 10-2
R. Brannigan
Prospect
IWCOA 2023 N Reg Lake Zurich
Round 1 (16 Man)
132
02/21
L
MD 12-3
S. VanSleet
Elmhurst (York)
IHSA 3A Team Sectional @ DeKalb
Semifinals (4 Team)
132
02/11
L
DEC 6-5
M. Terrizzi
Evanston (Twp.)
IHSA 3A Sectional @ Hoffman Estates (Conant)
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/11
W
F 6-1 3:12
J. Leach
Roselle (Lake Park)
IHSA 3A Sectional @ Hoffman Estates (Conant)
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/11
L
F 8-1 5:46
C. Chavez
Carol Stream (Glenbard North)
IHSA 3A Sectional @ Hoffman Estates (Conant)
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/21
L
F 13-0 5:19
E. Gosz
Fremd
MSL Varsity Conference Tournament
1st Place
126
01/21
W
DEC 9-6
M. Mukhamedaliyev
Hersey
MSL Varsity Conference Tournament
Semis Saturday 2
126
01/21
W
DEC 9-5
D. Rodriguez
Buffalo Grove
MSL Varsity Conference Tournament
Quarters Friday 2 (12 Man)
126
01/14
L
DEC 17-10
M. Mukhamedaliyev
Arlington Heights (Hersey)
Illini Classic
Round 5
126
01/14
W
F 8-0 2:45
C. Spivey
Minooka
Illini Classic
Round 4
126
01/14
L
DEC 7-2
M. Rosen
Chicago (DePaul College Prep)
Illini Classic
Round 2
126
01/13
W
F 15-2 4:56
T. Vaanchigkhorol
Hoffman Estates (H.S.)
Schaumburg (H.S.) @ Hoffman Estates (H.S.)
Round 1
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024