Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Charles huffman
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Christopher Columbus
Christopher Columbus H S
Columbus
Gladiator Wrestling
Miami Columbus
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
DEC 5-2
T. Peoples
George Jenkins
Hurricane Team Challenge
Champ. Round 1
152
12/18
L
F 13-2 4:36
C. Miller
Palmetto Ridge H.S.
2021 Key west Invitational
Placement (16 Man)
152
12/18
W
F 2-0 1:24
S. Povsic
Olympic Heights
2021 Key west Invitational
Semis & WB (16 Man)
152
12/18
W
F 2-0 0:22
M. Peterson
Seminole Ridge
2021 Key west Invitational
Round 7 (16 Man)
152
12/18
W
F 2-0 0:32
D. Rodriguez
Florida Christian School
2021 Key west Invitational
Round 5 (16 Man)
152
12/18
W
F 2-0 0:37
T. Bechtel
Palmetto Ridge H.S.
2021 Key west Invitational
Round 3 (16 Man)
152
12/18
W
F 6-0 0:53
A. Canet
Key West
2021 Key west Invitational
Round 2 (16 Man)
152
12/17
W
F 2-0 0:11
R. Miller
Seminole Ridge
2021 Key west Invitational
Round 1 (16 Man)
152
12/03
L
MD 15-3
A. Ochoa
Southwest Miami
Battle at the Beach Duals
Round 2 (4 Team)
152
12/03
W
F 5-0 1:54
C. Hayes
Riverdale
Battle at the Beach Duals
Round 3 (3 Team)
152
12/03
W
F 2-0 0:39
D. Byfield
Jensen Beach
Battle at the Beach Duals
Round 1 (4 Team)
152
12/03
W
F 2-0 0:44
A. Zoratti
Jupiter
Battle at the Beach Duals
Round 1 (3 Team)
152
12/03
W
F 2-0 0:19
C. Perceval
Ft Pierce Central
Battle at the Beach Duals
Round 3 (4 Team)
152
12/02
W
F 2-0 1:58
P. McNamara
Archbishop Mccarthy Hs
Archbishop Mccarthy Hs @ Christopher Columbus H S
Round 1
152
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
L
DEF 0-0
M. Watson
Cocoa Beach
KNOCKOUT CHRISTMAS CLASSIC
Consi Round 4
140
12/28
L
DEF 2-0 1:58
A. Couto
---
KNOCKOUT CHRISTMAS CLASSIC
Round of 16
140
12/28
W
F 5-0 3:37
A. Gabr
Osceola (Kissimmee)
KNOCKOUT CHRISTMAS CLASSIC
Round of 32
140
09/27
L
DEC 4-0
R. Diniz
Cypress Bay High School Wrestl
Florida Super 32 Early Entry
6th Wrestleback (64 Man)
138
09/27
W
DEC 5-0
J. Maffi
Orange & Blue Gators
Florida Super 32 Early Entry
Quarters & 5th WB (64 Man)
138
09/27
W
MD 8-0
L. Simpson
Citrus Wrestling
Florida Super 32 Early Entry
4th Wrestleback (64 Man)
138
09/26
L
DEC 2-0
A. Alvarez
Mater Lakes
Florida Super 32 Early Entry
Round 4 Champ & WB (64 Man)
138
09/26
W
MD 13-1
C. Sanchez
Eagle Empire
Florida Super 32 Early Entry
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/06
L
DEC 1-0
D. Cabrera
Southwest Miami
FHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A 132
03/06
W
DEC 2-1 TB1
I. Padgett
Fleming Island
FHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
3A 132
03/06
L
MD 11-1
R. Raabe
Ft Pierce Central
FHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A 132
02/29
L
DEF 0-0
J. Pujol
Coral Reef
FHSAA 3A R4
Placement Matches
132
02/29
W
DEF 0-0
J. Bravo
Miami Beach
FHSAA 3A R4
Round 5 (consi semis)
132
02/29
L
DEC 6-1
A. Neco
---
FHSAA 3A R4
Round 4 (semis and WB)
132
02/28
W
F 0-0 1:23
K. Rolle
West Broward
FHSAA 3A R4
Round 2 (quarters and WB)
132
02/28
W
DEC 3-2
J. Bravo
Miami Beach
FHSAA 3A R4
Round 1 (16 Man)
132
02/22
L
DEC 4-2
J. Pujol
Coral Reef
FHSAA 3A D16
Placement Matches
132
02/22
W
F 0-0
M. Hernandez
Ferguson
FHSAA 3A D16
Round 5 (consi semis)
132
02/22
L
DEC 3-1
D. Cabrera
---
FHSAA 3A D16
Round 4 (semis and WB)
132
02/22
W
F 0-0
M. Prado
---
FHSAA 3A D16
Round 2 (quarters and WB)
132
02/16
W
DEC 5-3
D. Romero
---
2020 John Raich Memorial
Placement Matches (64 Man)
132
02/15
L
DEC 2-0
C. Bosch
Olympic Heights
2020 John Raich Memorial
8th Wrestleback (64 Man)
132
02/15
W
DEC 3-0
B. Brown
---
2020 John Raich Memorial
Semis & 7th WB (64 Man)
132
02/15
W
F 0-0
B. Meeks
---
2020 John Raich Memorial
6th Wrestleback (64 Man)
132
02/15
L
DEC 5-0
O. Ferrer
Mater Lakes
2020 John Raich Memorial
Quarters & 5th WB (64 Man)
132
02/14
W
F 0-0
K. Wiseley
Martin County
2020 John Raich Memorial
Round 4 Champ & WB (64 Man)
132
02/14
W
F 0-0
J. Luna
---
2020 John Raich Memorial
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
132
02/08
L
DEC 4-2
D. Cabrera
---
2020 GMAC Championships
Placement Matches (32 Man)
132
02/08
W
DEC 3-1
D. Romero
---
2020 GMAC Championships
6th Wrestleback (32 Man)
132
02/08
W
DEC 3-2
J. Pujol
Coral Reef
2020 GMAC Championships
5th Wrestleback (32 Man)
132
02/08
W
DEC 7-1
R. Prophete
Barbara Goleman
2020 GMAC Championships
4th Wrestleback (32 Man)
132
02/07
W
F 0-0 0:31
J. Lozano
Coral Park
2020 GMAC Championships
3rd Wrestleback (32 Man)
132
02/07
W
F 0-0
D. Flores
Booker T Washington Senior Hs
2020 GMAC Championships
2nd Wrestleback (32 Man)
132
02/07
L
DEC 4-1
D. Cabrera
---
2020 GMAC Championships
Round 1 Championship (32 Man)
132
01/27
L
DEC 8-4
J. Pujol
Coral Reef
District 16 Duals Preliminaries
Champ. Round 1
132
12/20
W
F 0-0 0:10
A. Rojas
The Masters Academy
46th Bill Scott Memorial Lyman Tourney
Round 3 (8 Man)
132A
12/20
W
F 0-0 0:19
Z. Conde
Colonial
46th Bill Scott Memorial Lyman Tourney
Round 2 (8 Man)
132A
12/20
W
F 0-0 1:38
M. Davis
Edgewater
46th Bill Scott Memorial Lyman Tourney
Round 1 (8 Man)
132A
12/15
L
DEC 6-3
I. Padgett
Fleming Island
District 16 Duals
Champ. Round 1
132
12/07
W
DEC 7-0
A. Gasper
American Heritage School (Delray Beach)
2019 H-Town Throwdown
Placement Matches (32 Man)
132
12/07
L
F 0-0 4:57
J. Bravo
Miami Beach Senior
2019 H-Town Throwdown
6th Wrestleback (32 Man)
132
12/07
L
DEC 4-1
G. Vilchez
Southwest Miami
2019 H-Town Throwdown
Semifinals (32 man)
132
12/07
W
DEC 6-0
A. Gasper
American Heritage School (Delray Beach)
2019 H-Town Throwdown
Quarters (32 man)
132
12/07
W
F 0-0 1:08
B. Johnson
Key West
2019 H-Town Throwdown
Round 2 (32 man)
132
12/06
W
F 0-0 4:15
K. Marin
South Broward
2019 H-Town Throwdown
Round 1 (32 Man)
132
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/19
W
F 2-1 1:49
B. Bartelson
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 1 (8 Team)
120
06/19
W
DEC 4-0
D. Mosley
STL White
2019 AAU Scholastic Duals
Semis & WB (16 Team)
120
06/19
W
F 2-0 1:23
W. Bottorff
Greenwave
2019 AAU Scholastic Duals
Round 5 (8 Team)
120
06/19
W
DEC 9-3
R. Anderson
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 2 (8 Team)
120
06/19
L
MD 10-2
A. Sagaris
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 4 (8 Team)
120
06/19
L
DEC 6-3
C. Ferguson
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 6 (8 Team)
120
06/19
W
DEC 2-1
A. Colangelo
Yeti White
2019 AAU Scholastic Duals
Placement (16 Team)
120
06/19
L
DEC 7-0
P. Walls
---
2019 AAU Scholastic Duals
Champ Round 1 (16 Team)
120
06/19
L
F 2-0 1:11
J. II
Brawlers Elite
2019 AAU Scholastic Duals
Round 7 (8 Team)
120
06/19
L
F 11-2 6:00
L. Kreamer
Hero Silver
2019 AAU Scholastic Duals
Quarters & WB (16 Team)
120
06/19
W
F 2-0 0:40
D. Allen
DC Select
2019 AAU Scholastic Duals
Round 3 (8 Team)
120
03/09
W
MD 10-0
A. Neco
---
FHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A 120
03/09
W
DEC 3-2
S. Melguizo
Southwest Miami
FHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
3A 120
03/09
W
DEF 0-0
R. Johnson
---
FHSAA State Championships
3rd WB (16 Man)
3A 120
03/09
W
F 16-2 2:49
D. Diedrick
Treasure Coast
FHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A 120
03/08
L
DEC 5-4 UTB
B. Jackson
Fleming Island
FHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A 120
03/08
W
DEC 9-2
T. Forrest
Riverview (Riverview)
FHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A 120
03/02
L
DEC 7-5 SV
S. Melguizo
Southwest Miami
FHSAA 3A R4
Placement Matches
120
03/02
W
MD 16-5
P. Diaz
Coral Reef
FHSAA 3A R4
Round 4 (semis)
120
03/01
W
F 0-0 0:23
A. Dore
Homestead
FHSAA 3A R4
Round 2 (quarters and WB)
120
03/01
W
F 0-0 0:48
D. Peralta
West Broward
FHSAA 3A R4
Round 1 (16 Man)
120
02/21
W
DEC 3-2
S. Melguizo
Southwest Miami
FHSAA 3A D15
Placement Matches
120
02/21
W
F 0-0 1:27
B. Quintana
Coral Gables
FHSAA 3A D15
Round 4 (semis and WB)
120
02/09
W
DEC 3-1
S. Melguizo
Southwest Miami
2019 GMAC Championship
Placement Matches
120
02/09
W
MD 11-2
N. Adrian
South Dade
2019 GMAC Championship
Championship Semifinals
120
02/08
W
TF 16-1
J. Bravo
Miami Beach Senior
2019 GMAC Championship
Championship Quarterfinal
120
02/08
W
F 0-0 2:40
N. Rodriguez
---
2019 GMAC Championship
Championship Round 2
120
02/08
W
F 0-0 1:20
A. Dominguez
---
2019 GMAC Championship
Championship Round 1
120
01/31
W
F 4-1 1:20
E. Wigutow
St Thomas Aquinas
St Thomas Aquinas @ Christopher Columbus H S
Round 1
120
01/25
W
F 0-0
K. Thompson
Barbara Goleman
Barbara Goleman @ Christopher Columbus H S
Round 1
120
12/29
L
DEC 7-1
S. Melguizo
Southwest Miami
Knockout Christmas Classic
5th WB (32 Man)
122
12/29
W
DEC 8-4
A. Siplin
---
Knockout Christmas Classic
4th WB (32 Man)
122
12/29
L
MD 16-3
K. GOLLHOFER
Woodland, Cartersville
Knockout Christmas Classic
Quarters (32 & 64 man)
122
12/28
W
DEC 4-2 SV
J. Felix
---
Knockout Christmas Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
122
12/16
W
DEC 3-0
S. Bartelt
Doral Academy
District 16 Duals
Champ. Round 1
120
12/16
L
DEC 9-4
J. Hines
Osceola (Kissimmee)
District 16 Duals
Champ. Round 1
120
12/14
W
DEC 5-1
V. Napolitana
---
District 16 Duals
Champ. Round 1
120
12/08
L
DEC 4-3
E. Urrutia
Miami Palmetto
2018 H-Town Throwdown
5th Wrestleback (32 Man)
126
12/08
W
F 0-0 3:39
F. Indiero
Barbara Goleman
2018 H-Town Throwdown
4th Wrestleback (32 Man)
126
12/08
W
F 0-0
A. Francisco
Hialeah Miami Lakes H S
2018 H-Town Throwdown
3rd Wrestleback
126
12/08
W
F 0-0
C. Griffith
Coral Shores
2018 H-Town Throwdown
2nd Wrestleback (32 Man)
126
12/07
L
F 0-0
G. Ramirez
Immokalee
2018 H-Town Throwdown
Round 2 Champ
126
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
MD 13-3
B. Reyna
South Dade
2018 FHSAA State Championships
1st Place
3A 120
03/03
W
F 6-4 2:58
E. Bryant
Miami Southridge
2018 FHSAA State Championships
Semis (16 Man)
3A 120
03/02
W
DEC 1-0
R. Johnson
Coral Springs
2018 FHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A 120
03/02
W
F 4-3 6:00
J. Bradshaw
Boone
2018 FHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A 120
02/24
L
F 0-0 1:47
B. Reyna
South Dade
FHSAA 3A R4
Placement Matches
120
02/24
W
DEC 5-1
J. Gonzalez
---
FHSAA 3A R4
Round 4 (semis and WB)
120
02/23
W
DEC 3-0
E. Bryant
Miami Southridge
FHSAA 3A R4
Round 2 (quarters and WB)
120
02/23
W
F 0-0 1:29
C. Brigarde
Dr. Michael M. Krop
FHSAA 3A R4
Round 1 (16 Man)
120
02/15
W
DEC 6-4
F. Renejuste
---
FHSAA 3A-D15
Placement Matches
120
02/15
W
DEC 6-2
J. Gonzalez
---
FHSAA 3A-D15
Round 4 (semis and WB)
120
02/15
W
F 0-0 0:44
N. Mayorga
Holmes Braddock
FHSAA 3A-D15
Round 2 (quarters and WB)
120
12/23
L
DEC 5-2
D. Kohn
Hagerty
44th Annual Bill Scott Memorial
Placement (16 Man)
120
12/23
W
F 0-0 1:13
J. Purcell
---
44th Annual Bill Scott Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/22
W
F 0-0 1:05
L. Cruz
---
44th Annual Bill Scott Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/22
W
F 0-0 0:30
A. Starling
Lake Brantley
44th Annual Bill Scott Memorial
Round 1 (16 Man)
120
12/02
L
MD 17-8
B. Reyna
South Dade
2017 H-Town Throwdown
Placement Matches (32 Man)
120
12/02
W
DEC 7-6
S. Portilla
Cypress Bay
2017 H-Town Throwdown
Semis
120
12/02
W
F 0-0 3:13
S. Torres
Key West
2017 H-Town Throwdown
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
12/01
W
F 0-0 1:05
D. Moya
Ferguson
2017 H-Town Throwdown
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/03
L
TF 19-3
E. Varona
South Dade
H-Town Throw Down
Placement Matches (32 Man)
113
12/03
W
F 0-0
S. Portilla
Cypress Bay
H-Town Throw Down
Semis & 5th WB (32 Man)
113
12/03
W
DEC 5-0
L. Taylor
Riverdale
H-Town Throw Down
Quarters & 3rd WB (32 Man)
113
12/03
W
DEC 8-3
D. Mejia
Southridge
H-Town Throw Down
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024