Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ryan Sutherland
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2013-2014
Team Name
Tomah
Virginia High School
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-3 4:30
T. Wimmer
Graham High School
2A Region D Tournament
Round 3 WB
220
02/09
L
F 0-0 3:10
L. Estes
---
2A Region D Tournament
Quarterfinals
220
02/08
W
F 0-0
K. Slone
Letcher County Central
Wise Central Tri
Champ. Round 1
285
01/13
W
F 1-2 1:52
E. Lee
Marion
7th Annual Ed Cressel Classic
5th & 6th Place
220
01/13
L
DEC 8-2
J. Greer
Galax
7th Annual Ed Cressel Classic
Round 7: Consolation Semifinals
220
01/13
L
DEC 1-0
G. Jessee
Castlewood
7th Annual Ed Cressel Classic
Round 6: Championship Semifinals
220
01/13
W
F 7-5 3:14
B. Hughes
Chilhowie
7th Annual Ed Cressel Classic
Round 4: Championship Quarterfinals
220
01/13
W
F 2-5 0:54
K. Ellis
Shady Spring
7th Annual Ed Cressel Classic
Round 2: Championship 2nd Round
220
01/12
W
F 2-0 0:17
G. Atkins
Chilhowie C
7th Annual Ed Cressel Classic
Round 1: Championship Round 1
220
01/06
W
DEC 6-5
S. Watson
---
Bill Brimer Memorial Brawl in the Hall
Seventh Place Matches
220
01/06
L
F 4-1 2:00
J. Miller
Nolensville
Bill Brimer Memorial Brawl in the Hall
Round 5
220
01/06
W
F 5-1 4:33
C. Fayler
Virginia High
Bill Brimer Memorial Brawl in the Hall
Round 4
220
01/06
L
F 5-0 3:42
T. Linderman
---
Bill Brimer Memorial Brawl in the Hall
Round 6
220
12/16
W
F 5-1 4:44
D. Bebout
Salem
2017 Knights of the Roundtable
Placement Matches (16 Man)
285
12/16
L
F 15-10 3:28
K. Davis
Rustburg
2017 Knights of the Roundtable
4th Wrestleback (16 Man)
285
12/16
L
DEF 2-0 1:14
H. Smith
Pulaski County
2017 Knights of the Roundtable
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/16
W
F 8-0 3:07
D. Sandidge
Amherst
2017 Knights of the Roundtable
Quarterfinals
285
12/16
W
F 6-0 5:21
H. Flynn
William Byrd
2017 Knights of the Roundtable
Round 1 (16 Man)
285
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 2-0 1:00
W. Moss
Marion Senior High School
Virginia 2A West Regional Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/10
L
F 0-0 2:27
J. Phillips
Grayson County High School
Virginia 2A West Regional Tournament
Round 1 (16 Man)
285
02/04
L
F 0-0 1:12
D. Hall
Lebanon High School
2A West Subsectional Tournament
Placement Matches (8 Man)
285
02/04
W
F 3-0 2:40
T. Wimmer
Graham High School
2A West Subsectional Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
285
02/04
L
DEC 7-0
N. Cooper
---
2A West Subsectional Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/04
W
F 8-2 2:26
T. Tullock
Tazewell High School
2A West Subsectional Tournament
Quarterfinals (8 Man)
285
01/14
L
F 4-1 0:51
R. Sitterly
Carroll County
6th Annual Ed Cressel Classic
Round 5: Consolation Round 4
285
01/14
W
F 4-0 2:39
J. Fricker
Patrick Henry
6th Annual Ed Cressel Classic
Round 4: Consolation Round 3
285
01/14
W
DEC 6-4
S. Mitcham
Blacksburg
6th Annual Ed Cressel Classic
Round 3: Consolation Round 2
285
01/14
L
F 2-0 0:38
W. Moss
Marion
6th Annual Ed Cressel Classic
Round 2: Championship 2nd Round
285
01/14
W
F 2-0 0:39
W. Reah
Patrick Henry C
6th Annual Ed Cressel Classic
Round 1: Championship Round 1
285
12/03
L
F 2-0 1:27
J. Waye
Dobyns Bennett
Border Duals
Round 2 (3 Team)
285
12/03
L
F 5-2 2:55
K. Bare
Sullivan East
Border Duals
Quarterfinals (8 Team)
285
12/03
L
F 2-0 1:11
J. Waye
Dobyns Bennett
Border Duals
Placement Matches (8 Team)
285
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
F 2-0 1:17
S. Benedict
---
D1 Sect. C - Waunakee
3rd Place
285
02/22
L
F 5-0 1:31
H. Hauser
Holmen
D1 Sect. C - Waunakee
Semifinals (8 Man)
285
02/22
W
F 2-10 2:55
D. Klinger
Madison West
D1 Sect. C - Waunakee
Quarterfinals (8 Man)
285
02/15
W
DEC 1-0
J. Trussoni
La Crosse Logan
D1 Reg. 1- Tomah
1st, 3rd, 5th (8 Man)
285
02/15
L
DEC 6-4 SV
J. Bowers
---
D1 Reg. 1- Tomah
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/15
L
NC 0-0
J. Bowers
---
D1 Reg. 1- Tomah
2nd & 4th (8 Man)
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024