Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Hank Meyer
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2015-2016
Team Name
BURLESON CENTENNIAL
Burleson Centennial
Burleson Wrestling Club
Burleson-Centennial
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/24
W
MD 13-5
B. McLaren
---
2021 UIL Boys State Championship
1st Place
5A - 160
04/23
W
DEC 11-7
J. Davis
Corpus Christi Veterans Memorial
2021 UIL Boys State Championship
Semi-Finals and WB1
5A - 160
04/23
W
F 5-0 1:02
C. Soliz
Lucas Lovejoy
2021 UIL Boys State Championship
Quarterfinals (12 Man)
5A - 160
04/17
W
F 5-0 2:48
H. Dietrich
Colleyville Heritage
2021 UIL Boys Region 2-5A
Placement (12 Man)
160
04/16
W
TF 18-1 4:22
S. Haynes
Frisco Liberty
2021 UIL Boys Region 2-5A
Semi-Finals and Cons 2
160
04/16
W
TF 19-4 4:16
G. Alejandro
Frisco Reedy
2021 UIL Boys Region 2-5A
Quarters
160
04/06
W
F 5-0 1:48
T. Vasquez
Midlothian Heritage
2021 UIL Boys District 6-5A
Round 5 - FINALS
160
04/05
W
F 11-1 3:21
C. Martin
Midlothian
2021 UIL Boys District 6-5A
Round 2
160
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
FOR 0-0
E. SAUCEDO
---
2020 UIL Boys State Championship
3rd and 5th Place
5A - 160
02/22
W
DEC 12-6
D. Carpenter
---
2020 UIL Boys State Championship
Cons Semi
5A - 160
02/22
L
DEC 5-3
J. Heaton
---
2020 UIL Boys State Championship
Semi-Finals
5A - 160
02/21
W
DEC 9-4
C. Mapp
College Station A&M Consolidated
2020 UIL Boys State Championship
Quarters and Cons 1
5A - 160
02/21
W
F 11-1 3:30
D. Carpenter
---
2020 UIL Boys State Championship
Round 1
5A - 160
02/15
W
F 11-3 4:53
P. Hass
Frisco Reedy
2020 UIL Boys Region 2-5A
Finals
160
02/15
W
TF 18-3 4:11
R. Mauss
Frisco Independence
2020 UIL Boys Region 2-5A
Rd 5 Semis
160
02/14
W
F 5-0 1:44
C. Leach
Frisco Liberty
2020 UIL Boys Region 2-5A
Rd 2: Qtrs & 1st WB
160
02/14
W
F 15-1 2:42
S. Bermudez
---
2020 UIL Boys Region 2-5A
Round 1 (16 Man)
160
02/04
W
TF 19-4 5:23
T. Knighton
---
UIL Boys District 6-5A
1st
160
02/04
W
F 17-5 2:53
G. Lacy
Lancaster
UIL Boys District 6-5A
Semis and WB3
160
02/04
W
F 12-0 2:24
C. Shields
Midlothian Heritage
UIL Boys District 6-5A
Quarterfinals and WB1
160
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 10-7
M. Olivarez-wiginton
---
2019 UIL Boys State Championship
1st Place
5A - 152
02/23
W
MD 13-5
O. Delgado
Dumas
2019 UIL Boys State Championship
Semi-Finals
5A - 152
02/22
W
MD 19-7
B. Bailey
Leander Rouse
2019 UIL Boys State Championship
Quarters and Cons 1
5A - 152
02/22
W
F 10-1 3:16
D. Carpenter
---
2019 UIL Boys State Championship
Round 1
5A - 152
02/16
W
F 2-0 1:22
J. Miller
Frisco Wakeland
2019 UIL Boys Region 2-5A
Finals
152
02/16
W
MD 17-6
J. Schoen
---
2019 UIL Boys Region 2-5A
Rd 5 Semis
152
02/15
W
TF 18-2 2:24
L. Elliott
Frisco Independence
2019 UIL Boys Region 2-5A
Rd 2: Qtrs & 1st WB
152
02/15
W
FOR 0-0
F. Forfeit
---
2019 UIL Boys Region 2-5A
Round 1 (16 Man)
152
02/07
W
F 7-1 1:22
P. Rudd
Lancaster
UIL Boys District 6-5A
FINALS
152
02/07
W
F 5-0 1:07
J. Seimears
Midlothian Heritage
UIL Boys District 6-5A
Semifinals
152
01/26
W
MD 11-3
G. Negrete
---
3rd Annual Bowie Invitational
Boys Finals
152
01/26
W
F 4-1 1:19
A. Thompson
Uvalde
3rd Annual Bowie Invitational
Round 6 Conso quarters
152
01/25
W
F 4-1 1:10
J. Potter
NRH-BIRDVILLE
3rd Annual Bowie Invitational
Round 4 Quarters & 1st wrestlebacks
152
01/25
W
F 2-0 0:55
K. Theadford
Arlington- Lamar
3rd Annual Bowie Invitational
Round 2 (16man champ and 32 man champ/conso1)
152
01/19
W
DEC 3-2 UTB
C. Crowson
---
2019 Wolverine Invitational - Boys
Round 6
152
01/19
W
F 5-0 3:52
J. Miller
Frisco Wakeland
2019 Wolverine Invitational - Boys
Round 3
152
01/19
W
F 5-1 2:32
S. Trouy
Frisco Lone Star
2019 Wolverine Invitational - Boys
Round 2
152
01/19
W
F 4-1 1:05
Z. Frank
---
2019 Wolverine Invitational - Boys
Round 1 (16 Man)
152
01/15
W
F 13-2 2:49
J. Johnson
---
Fort Worth Boswell @ Burleson Centennial
Round 1
152
01/12
W
DEC 10-4
C. Schee
Keller
2019 Trojan Classic Varsity Boys
Finals
152
01/12
W
F 6-2 2:37
K. Williams
---
2019 Trojan Classic Varsity Boys
Round 6 Semis and cons qrts
152
01/11
W
TF 21-5 4:58
C. McChesney
Northwest Nelson
2019 Trojan Classic Varsity Boys
Round 4 Quarters
152
01/11
W
MD 13-5
J. Hoenich
---
2019 Trojan Classic Varsity Boys
Round 2
152
01/11
W
F 14-1 3:30
C. Ansel
---
2019 Trojan Classic Varsity Boys
Round 1 (32 Man)
152
01/04
W
DEC 9-3
R. Megia
Chisholm Trail
2019 Grapevine Duals
Round 3 (6 Team)
152
01/04
W
F 14-3 3:35
K. Visnieski
HARRAH
2019 Grapevine Duals
Round 2 (6 Team)
152
01/04
W
TF 20-3 3:37
R. DeLeon
MAYDE CREEK
2019 Grapevine Duals
Placement (4 Team)
160
01/04
W
F 8-1 3:02
A. Mounshed
Arlington Bowie
2019 Grapevine Duals
Semis (4 Team)
152
01/04
W
DEC 10-5
J. Schoen
---
2019 Grapevine Duals
Round 4 (6 Team)
152
12/19
W
F 16-4 2:59
M. Muzio
Midlothian
Midlothian @ Burleson Centennial
Round 1
160
12/16
W
F 4-1 0:59
N. Johnbull
L.D. Bell
EMS-ISD Tournament Varsity Boys
Finals
160
12/15
W
MD 11-3
R. Megia
Chisholm Trail
EMS-ISD Tournament Varsity Boys
Semis & 5th WB (32 Man)
160
12/15
W
DEC 8-1
J. HOENICH
Trinity
EMS-ISD Tournament Varsity Boys
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
12/14
W
TF 16-1 3:19
N. Hobby
Lubbock Monterey
EMS-ISD Tournament Varsity Boys
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 9-3
N. Willis
Frisco Lone Star
2018 UIL Region 2 - 5A Boys
Rd 4 Conso 3rd WB
5A 138
02/16
W
DEC 8-1
J. Cervera
Grapevine
2018 UIL Region 2 - 5A Boys
Rd 3: 2nd WB
5A 138
02/16
L
F 4-0 1:40
M. Kumlien
Justin Northwest
2018 UIL Region 2 - 5A Boys
Rd 2: Qtrs & 1st WB
5A 138
02/16
W
TF 16-1 4:53
K. Mann
Prosper
2018 UIL Region 2 - 5A Boys
Round 1 (16 Man)
5A 138
02/08
L
DEC 12-6
J. Carter
---
UIL 5A-6 Wrestling Tournament
Round 7
138
02/07
W
TF 18-3 5:00
J. Cervera
Grapevine Hs
UIL 5A-6 Wrestling Tournament
Round 3
138
02/07
W
F 5-0 1:05
H. Dietrich
Colleyville Heritage Hs
UIL 5A-6 Wrestling Tournament
Round 2
138
02/01
W
F 0-0
T. Korydara
Saginaw HS
Burleson Centennial @ Saginaw HS
Round 1
138
02/01
W
TF 16-1
I. Scheck
North Richland Hills Birdville Hs
Burleson Centennial @ North Richland Hills Birdville Hs
Round 1
138
01/27
W
DEC 5-4
P. Marlow
Argyle Hs
5A-6 District Duals
Finals (2 Team)
138
01/27
W
F 10-1 1:10
J. Metcalfe
Midlothian Heritage
5A-6 District Duals
Round 1 (4 Team)
138
01/27
W
TF 16-1 2:28
D. Braggs
Grapevine Hs
5A-6 District Duals
Round 3 (4 Team)
138
01/27
W
F 7-1 1:12
H. Dietrich
Colleyville Heritage Hs
5A-6 District Duals
Round 2 (4 Team)
138
01/25
W
F 16-5 3:46
C. Gloor
All Saints Episcopal School
All Saints Episcopal School @ Burleson Centennial
Round 1
138
01/25
W
F 15-3 5:36
B. Holloway
---
The Oakridge School @ Burleson Centennial
Round 1
138
01/22
W
TF 17-1
T. Parker
---
Tri-dual with Azle & Burleson
Champ. Round 1
145
01/13
L
F 5-4 2:15
J. Carter
---
2018 Trojan Classic - BOYS
Rd 7: Conso Semis
138
01/13
W
DEC 9-5
W. Burch
Keller Timbercreek
2018 Trojan Classic - BOYS
Rd 6: Semis & Conso Quarters
138
01/13
W
F 11-2 3:48
T. Seales
Frisco Liberty
2018 Trojan Classic - BOYS
Rd 5: Conso
138
01/13
L
DEC 3-1
A. Goldman
---
2018 Trojan Classic - BOYS
RD 4: Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/13
W
F 5-0 1:06
J. Hood
Lancaster
2018 Trojan Classic - BOYS
Round 2 (16 man Champ 1 and 32 man Champ2/Conso1)
138
01/12
W
F 12-2 3:28
J. Ruiz
---
2018 Trojan Classic - BOYS
Round 1 (32 Man)
138
01/10
W
TF 20-4
T. Dorsett
Fort Worth Boswell HS
Burleson Centennial @ Fort Worth Boswell HS
Round 1
138
12/30
W
DEC 6-3
M. Copeland
Bennett Wrestling Club
Who`s Bad? National Classic - SOLD OUT
Round 4
144
12/30
W
F 2-0 1:06
L. MacDonald
---
Who`s Bad? National Classic - SOLD OUT
Round 2
144
12/30
W
DEC 4-2 SV
B. Baumgartner
---
Who`s Bad? National Classic - SOLD OUT
Round 1
144
12/23
W
F 2-0 0:38
K. Arnett
Muskogee
Texas Outlaw
Consolation Placement
138
12/23
L
DEC 5-3
A. Jr
Franklin
Texas Outlaw
Bracket Con Semi
138
12/23
W
TF 17-2
C. McIntire
Fort Worth Benbrook
Paschal Tri
Champ. Round 1
138
12/23
W
F 0-0
J. Strange
---
Paschal Tri
Champ. Round 1
145
12/23
W
F 9-2 4:58
T. Timmons
Katy
Texas Outlaw
Bracket Semi and Con 1
138
12/23
L
F 4-1 1:27
C. WARDEN
---
Texas Outlaw
Bracket Quarters
138
12/22
L
DEC 9-8
K. Gomez
Altus
Texas Outlaw
Round 5 (24 Man)
138
12/22
W
F 8-0 3:14
K. Sanders
Weatherford
Texas Outlaw
Round 4
138
12/22
W
DEC 9-2
K. Holland
Flower Mound
Texas Outlaw
Round 2
138
12/22
W
MD 12-3
D. Kosyan
Westmoore
Texas Outlaw
Round 1
138
12/18
L
DEC 9-6
C. Finley
Frisco Wakeland Hs
EMS-ISD Wrestling Tournament
1st Place Match
138
12/18
W
DEC 11-5
J. Aguilar
Arlington Bowie Hs
EMS-ISD Wrestling Tournament
Semifinals
138
12/18
W
F 0-0
T. Olson
Northwest Nelson HS (Texas)
EMS-ISD Wrestling Tournament
Champ. Round 2
138
12/18
W
MD 10-2
R. Ramirez
Lancaster Hs
EMS-ISD Wrestling Tournament
Champ. Round 1
138
12/13
W
DEC 5-2
A. Salazar-Rivera
---
Argyle Quad
Champ. Round 1
138
12/13
L
DEC 7-6
P. Madow
Argyle Hs
Argyle Quad
Champ. Round 1
138
12/12
W
TF 16-1 5:59
T. Parker
---
Tri-dual with Azle & Burleson
Champ. Round 1
145
12/10
L
F 0-0 4:23
A. Maldonado
Fort Worth Chisholm Trail
Outback Tournament
1st Place Match
145
12/10
W
F 0-0 0:42
J. DeLeon
Weatherford Hs
Outback Tournament
Semifinals
145
12/10
W
DEC 6-3
A. Stockard
Amarillo Tascosa Hs
Outback Tournament
Champ. Round 2
145
12/10
W
F 0-0 0:53
E. Delgadillo
Haltom City Haltom Hs
Outback Tournament
Champ. Round 1
145
12/06
L
F 7-0 5:12
J. Green
---
Tri-dual with Azle & Burleson
Champ. Round 1
145
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/30
W
DEC 13-10
K. CROWN
Boneyard Wrestling Academy
TX Girls State and Boys Duals Qual - FS
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
W
FOR 0-0
M. Mata
Rockwall County Wrestling
TX Girls State and Boys Duals Qual - FS
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
W
FOR 0-0
E. Ton
Best Trained Wrestling
TX Girls State and Boys Duals Qual - FS
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
W
TF 10-0 1:18
W. Austin
Pack Wrestling
TX Girls State and Boys Duals Qual - FS
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
W
TF 13-2 3:16
M. Mata
Rockwall County Wrestling
Texas Duals Qualifier - GR
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
L
F 13-4 2:57
K. CROWN
Boneyard Wrestling Academy
Texas Duals Qualifier - GR
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
L
F 13-4 2:57
K. CROWN
Boneyard Wrestling Academy
Texas Duals Qualifier - GR
Schoolboy/Schoolgirl
120
04/30
W
F 4-0 0:35
W. Austin
Pack Wrestling
Texas Duals Qualifier - GR
Schoolboy/Schoolgirl
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024