Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Carter Jareske
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
BV Southwest
Blue Valley SW
Blue Valley Southwest
Blue Valley Southwest HS
Overland Park-Blue Valley Southwest
Overland Park-Blue Valley Southwest HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 5-1
C. Jones
De Soto
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/16
W
M FOR 0-0
Z. Wendland
Leavenworth
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
1st Rd WB`s (16 man)
126
02/16
L
DEC 10-7
M. Mugisha
Kansas City-JC Harmon
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
Round 1 (16 Man)
126
02/03
W
F 2-0 0:59
C. Rodriquez
St James Academy
EKL 2024 Varsity Boys
5th Place 8man
126
02/03
L
DEC 1-0
G. Muhlbach
BV West
EKL 2024 Varsity Boys
2nd Wrestleback (8 Man)
126
02/03
W
F 2-3 2:40
B. Jackson
Bishop Miege
EKL 2024 Varsity Boys
Cons 1st WB
126
02/03
L
DEC 7-2
Z. Smith
BV North
EKL 2024 Varsity Boys
Quarterfinals (8 Man)
126
01/31
W
DEC 3-1
M. McEleny
Shawnee Mission South HS
Overland Park-Blue Valley Southwest HS @ Shawnee Mission South HS
Round 1
126
01/27
L
F 4-4 1:30
M. Mugisha
JC Harmon HS
36th Annual S.M. North Invitational
Consolation 2nd Round (16 Man)
126
01/27
L
F 11-0 2:10
S. Cunningham
Mid-Buchanan
36th Annual S.M. North Invitational
Round 1 (16 Man)
126
01/24
L
F 2-0 1:35
F. Garcia
Bonner Springs HS
Overland Park-Blue Valley Southwest HS @ Bonner Springs HS
Round 1
126
01/20
W
DEC 13-6
C. Jones
De Soto HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 6
126
01/20
L
F 8-4 4:15
L. Hahn
Springdale
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 4
126
01/20
W
DEC 12-5
F. Zacarias
Parsons HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 2
126
01/20
L
F 4-0 1:25
M. Casella
Shawnee-Mill Valley HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 1
126
01/13
L
DEC 5-3
N. Matthews
Wichita Southeast
61st Newton Tournament of Champions
WB 2 - 32 Man WB-3rd (USA)
126.0
01/12
W
DEF 0-0 0:15
M. Bruner
Andover Central
61st Newton Tournament of Champions
WB 1 - 32 Man WB-3rd (USA)
126.0
01/12
L
TF 17-0 3:34
J. Schwartz
Valley Center
61st Newton Tournament of Champions
Championship Round 1 - 32 Man WB-3rd (USA)
126.0
01/04
W
DEC 1-0
L. Walters
Paola HS
PV/Paola/BVSW
Round 1
126
12/21
L
F 2-0 1:02
E. Vielhauer
Basehor-Linwood HS
Basehor-Linwood HS @ Overland Park-Blue Valley Southwest HS
Round 1
132
12/11
L
DEC 3-2
A. Werner
Abilene
Jeff Giles Invite 2023
Semis & 2nd WB (12 Man)
132
12/11
W
DEC 4-2
Z. Stahl
Plainville
Jeff Giles Invite 2023
1st Wrestleback (12 Man)
132
12/11
L
F 0-0 0:30
C. Eakins
Concordia
Jeff Giles Invite 2023
Quarterfinals (12 Man)
132
12/11
W
DEC 8-5
Z. Dotter
Bluestem
Jeff Giles Invite 2023
Round 1 (12 Man)
132
12/01
W
F 4-1 0:57
K. Davis
Mound City-Jayhawk Linn HS
Fort Scott Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
132
12/01
W
F 5-0 5:44
E. Herr
Anderson County
Fort Scott Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
132
12/01
L
F 10-1 3:41
E. Falk
Effingham-Atchison Co Community
Fort Scott Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
132
12/01
L
DEC 11-8
L. Henry
Louisburg HS
Fort Scott Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
132
12/01
L
DEC 6-3
T. Metcalf
Fort Scott
Fort Scott Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
132
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
DEC 3-2
L. Bowles
Lenexa-St. James Academy
35th Annual S.M. North Invitational
7th and 8th place matches
113
01/28
W
F 7-0 1:47
C. Henandez
Kansas City-Washington
35th Annual S.M. North Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
113
01/28
L
DEC 4-1
S. Moore
Kansas City-Sumner Academy
35th Annual S.M. North Invitational
2nd Round Consolation
113
01/28
L
F 5-0 1:07
E. Egstad
Park Hill
35th Annual S.M. North Invitational
Quarter Finals
113
01/28
W
F 2-1 3:49
A. Zamudio
St. Pius X (Kansas City)
35th Annual S.M. North Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
113
01/14
L
DEC 2-1
R. DeSerano
Silver Lake High School
St Marys Invitational
Round 6
B113
01/14
L
F 6-2 2:26
D. Meek
Osage City
St Marys Invitational
Round 5
B113
01/14
L
F 2-0 0:57
A. Stewart
Pleasant Ridge
St Marys Invitational
Round 4
B113
01/14
W
DEC 5-3 SV
R. DeSerano
Silver Lake High School
St Marys Invitational
Round 2
B113
01/08
L
DEC 2-1
S. Gifford
Overland Park-St. Thomas Aquinas
2023 BVSW T Wolves Xtreme JV Open
Round 4
113 A
01/07
L
F 8-1 5:23
Q. Robinson
Lee`s Summit West
2023 BVSW T Wolves Xtreme JV Open
Round 2
113 A
01/07
W
DEC 7-6 UTB
L. Bowles
St. James Academy
2023 BVSW T Wolves Xtreme JV Open
Round 1
113 A
01/07
W
F 3-0 4:53
N. Padgett
Topeka-Washburn Rural
Topeka-Washburn Rural @ Overland Park-Blue Valley Southwest
Round 1
120
01/05
W
MD 8-0
K. Rogers
Louisburg
Little Debbie Classic
Round 3 (4 Man)
120B
01/05
W
F 0-0 1:53
H. Wills
Baldwin
Little Debbie Classic
Round 2 (4 Man)
120B
01/04
W
F 0-0 1:59
A. Haffner
Baldwin
Little Debbie Classic
Round 1 (4 Man)
120B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024