Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
John Garcia
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2014-2015
Team Name
Chicago Hope
Chicago Hope Academy
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
DEC 3-2
L. Shelby
Beardstown
2017 IHSA State Dual Tournament
Quarterfinals (8 Team)
285
02/11
L
F 0-0 5:06
C. Burgos
Chicago (DePaul College Prep)
IHSA 1A Sectional @ Coal City
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/11
W
FOR 0-0
K. Graves
Chicago (Sullivan)
IHSA 1A Sectional @ Coal City
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/11
L
F 0-0 4:43
B. Nevin
Coal City
IHSA 1A Sectional @ Coal City
Round 1 (16 Man)
220
02/04
L
F 0-0 2:19
Y. Johnson
Chicago (Marshall)
IHSA 1A Regional @ Lisle
Placement Matches
220
02/04
W
F 0-0 5:18
Z. Zikuda
Lisle (Sr.)
IHSA 1A Regional @ Lisle
Semis and WB3
220
01/17
L
F 2-0 1:52
D. Medina
Aurora East
Chicago Hope Academy vs. Aurora East
Round 1
220
12/28
W
DEC 5-1 SV
D. Card
Carlinville
ABE`s Rumble
Champ Round 1 (16 Team)
285
12/28
W
F 2-0 0:44
R. Clingenpeel
Hoopeston Area
ABE`s Rumble
Round 3 (6 Team)
285
12/28
L
F 3-4 2:58
G. Rainey
Althoff
ABE`s Rumble
Round 1 (32 Team)
285
12/28
W
F 2-0 0:59
R. Clingenpeel
Hoopeston Area
ABE`s Rumble
Semis & WB (16 Team)
285
12/28
L
F 2-1 3:47
A. Marchetti
Oregon
ABE`s Rumble
Placement (16 Team)
285
12/28
L
DEC 3-1
C. Davis
Lena-Winslow
ABE`s Rumble
Round 4 (6 Team)
220
12/28
W
F 2-0 1:26
C. Sanders
Benton
ABE`s Rumble
Round 2 (6 Team)
285
12/28
W
F 4-1 2:45
L. Shelby
Beardstown
ABE`s Rumble
Quarters & WB (16 Team)
285
12/17
L
DEC 7-3
N. Furlough
Tinley Park
Rocket Varsity Invite
Placement Matches (16 Man)
220
12/17
W
DEC 2-1
S. Sparks
Thornton Township
Rocket Varsity Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/17
W
F 7-1 3:39
A. Webster
Rich South
Rocket Varsity Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/15
L
DEC 3-0
C. Middlebrooks
---
IWCOA State Championships
3rd WB (vs. Quarters)
220
03/15
W
DEC 5-1
D. Ibarra
Naperville North
IWCOA State Championships
2nd WB
220
03/15
W
DEC 4-0
S. Clabots
Oswego East
IWCOA State Championships
1st WB (vs. Round of 16)
220
03/14
L
DEC 1-0
D. Roby
Belvidere
IWCOA State Championships
Round of 32
220
12/20
L
F 0-0 1:24
J. Nelson
Chicago Vocational
Bragging Rights
Placement Matches (16 Man)
285
12/20
W
DEC 8-2
B. Green
Thornridge High School
Bragging Rights
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/20
W
F 0-0 0:38
T. Blackburn
Longwood
Bragging Rights
2nd Wrestleback (16 Man)
285
12/20
L
F 0-0 2:23
J. Nelson
Chicago Vocational
Bragging Rights
Round 1 (16 Man)
285
12/13
W
F 0-0 1:09
J. Franco
Kelly
Chicago Hope Frosh Soph
Round 3 (4 Man)
234-252
12/13
W
F 0-0 3:00
M. Newbern
Simeon
Chicago Hope Frosh Soph
Round 2 (4 Man)
234-252
12/13
W
F 0-0 1:45
Z. Hussain
Solorio
Chicago Hope Frosh Soph
Round 1 (4 Man)
234-252
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024