Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Boston Tafelski
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Hernando
Hernando High School
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
MD 11-2
S. Sheppard
Gulf
FHSAA 1A D6
Placement Matches
145
02/23
W
F 0-0 2:45
E. Mercado
Hudson
FHSAA 1A D6
Round 4 (semis and WB)
145
02/23
W
F 0-0 3:06
J. Florkowski
Nature Coast
FHSAA 1A D6
Round 2 (quarters and WB)
145
02/09
L
DEC 3-1
C. Rice
---
2019 Clay Rotary
Placement Matches (32 Man)
145
02/09
W
F 0-0 1:44
m. ross
Columbia
2019 Clay Rotary
6th Wrestleback (32 Man)
145
02/09
L
DEC 11-8
G. Janssen
Fleming Island
2019 Clay Rotary
Semis & 5th WB (32 Man)
145
02/09
W
DEC 6-2
E. Baur
---
2019 Clay Rotary
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
02/08
W
TF 16-0
N. Monroe
First Coast
2019 Clay Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
02/08
W
DEC 5-4
G. Stanish
Clay
2019 Clay Rotary
Round 1 (32 Man)
145
02/02
L
DEC 3-2
T. Pawlowski
---
Wolfpack Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
02/02
W
F 6-4 5:06
J. Purcell
Lake Mary
Wolfpack Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/02
W
F 2-0 0:59
J. McAlpin
Palm Bay
Wolfpack Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/02
W
F 13-0 2:40
S. Harris
The First Academy
Wolfpack Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/25
L
DEC 5-1
E. Tobia
---
FHSAA STATE DUAL CHAMPIONSHIPS
Quarterfinals (8 Team)
145
01/19
L
F 0-0 3:41
E. Basile
---
2019 Jerry Mita
Placement Matches (32 Man)
145
01/19
W
MD 11-1
C. Neal
East Bay
2019 Jerry Mita
Semis & 5th WB (32 Man)
145
01/19
W
MD 9-0
D. Norwood
Northeast Senior
2019 Jerry Mita
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/18
W
F 0-0 3:02
K. HART
---
2019 Jerry Mita
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/18
W
DEC 8-2
E. ROSARIO
Robinson
2019 Jerry Mita
Round 1 (32 Man)
145
01/10
W
F 0-0
J. Evans
---
Pasco @ Hernando
Round 1
145
12/28
L
DEC 4-3
M. Pace
Woodward Academy
Knockout Christmas Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
147
12/28
L
MD 13-4
A. Bond
Lake Gibson
Knockout Christmas Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
147
12/28
W
DEC 15-8
J. Pierre
Collins Hill
Knockout Christmas Classic
Round 1 (32 Man)
147
12/15
L
TF 15-0
A. Bond
Lake Gibson
37th Annual Kiwanis Invitational
Placement Matches (32 Man)
145
12/15
W
DEC 9-3
D. Hernandez
Bishop Moore School
37th Annual Kiwanis Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/15
W
F 0-0 3:14
A. Mayberry
Weeki Wachee
37th Annual Kiwanis Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/15
W
F 0-0 2:35
J. Clark
Cocoa Beach
37th Annual Kiwanis Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/08
W
F 0-0 1:38
S. Rutter
Strawberry Crest
Weeki Wachee Duels
Champ. Round 1
145
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
DEC 6-4 SV
J. Mitchell
Clearwater Central Catholic
2018 FHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
1A 145
03/02
L
TF 19-4 5:54
F. Shahar
American Heritage School (Delray Beach)
2018 FHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
1A 145
03/02
W
DEC 3-2
C. Roberts
Wakulla
2018 FHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
1A 145
02/24
L
F 0-0 5:01
J. Silva
Lake Highland Prep
FHSAA 1A R2
Placement Matches
145
02/24
W
DEC 6-5
A. Minacapelli
Space Coast
FHSAA 1A R2
Round 4 (semis and WB)
145
02/23
W
DEC 7-2
R. Cody
The Master`s Academy
FHSAA 1A R2
Round 2 (quarters and WB)
145
02/23
W
TF 17-0
K. Sampson
Astronaut
FHSAA 1A R2
Round 1 (16 Man)
145
02/17
W
MD 21-12
J. Dutton
Gulf
FHSAA 1A-D6
Placement Matches
145
02/17
W
F 0-0 5:29
J. Garvin
Weeki Wachee
FHSAA 1A-D6
Round 4 (semis and WB)
145
02/17
W
F 0-0 1:17
Z. Williams
Anclote
FHSAA 1A-D6
Round 2 (quarters and WB)
145
02/04
W
DEC 3-2
G. Stanish
Clay
Clay Rotary 2018
Placement Matches (32 Man)
145
02/03
L
DEC 4-3
A. Slade
Bishop Kenny
Clay Rotary 2018
6th Wrestleback (32 Man)
145
02/03
W
DEC 2-1
E. Hatcher
The Villages
Clay Rotary 2018
Semis & 5th WB (32 Man)
145
02/03
W
MD 9-1
B. Hill
Nease H.S.
Clay Rotary 2018
4th Wrestleback (32 Man)
145
02/03
L
MD 12-4
T. BARKER
---
Clay Rotary 2018
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
02/02
W
DEC 10-4
J. Borrell
---
Clay Rotary 2018
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
02/02
W
DEC 4-2
S. Williams
Niceville
Clay Rotary 2018
Round 1 (32 Man)
145
01/28
L
DEC 5-2
J. Weed
Lake Mary
Wolfpack Invitational
1st & 3rd (16 Man)
145
01/27
W
F 1-0 5:42
T. Rideout
Atlantic
Wolfpack Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/27
W
DEC 4-0
A. Chevez
University
Wolfpack Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/27
W
F 8-0 3:57
Z. Uche
Windermere
Wolfpack Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/19
L
F 8-2 3:01
K. Bele
Lake Highland Prep School
FHSAA STATE DUAL CHAMPIONSHIPS
Quarterfinals (8 Team)
145
01/13
L
F 8-8 4:57
D. Dagg
Lemon Bay
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/13
W
DEF 14-2 4:37
L. Stevens
Zephyrhills Christian Academy
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/13
L
DEC 12-7
K. Fagan
Jacksonville Bolles
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/13
W
F 10-0 2:49
J. Bokros
Bishop Snyder
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Round 1 (16 Man)
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
DEC 6-1
H. Gibson
Weeki Wachee
FHSAA 1A-R2
Round 5 (consi semis)
138
02/25
W
DEC 5-2
J. Creech
The Villages High School
FHSAA 1A-R2
Round 4 (semis and WB)
138
02/24
W
DEC 8-3
C. Mason
Interlachen
FHSAA 1A-R2
Round 3 (16 man)
138
02/24
L
F 0-0 4:19
L. Flanagan
Bishop Moore
FHSAA 1A-R2
Round 2 (quarters and WB)
138
02/24
W
DEC 4-2
K. Shaw
Dunnellon
FHSAA 1A-R2
Round 1 (16 Man)
138
02/18
L
DEC 5-2
A. Ferrell
Anclote
FHSAA 1A-D6
Placement Matches
138
02/18
W
DEC 9-5
M. Beardon
Hudson
FHSAA 1A-D6
Round 5 (consi semis)
138
02/18
L
DEC 9-2
A. Ferrell
Anclote
FHSAA 1A-D6
Round 2 (quarters and WB)
138
01/15
W
DEC 5-2
J. Rodriguez
West Port
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Placement (10 Man)
138
01/14
W
DEC 7-1
C. Mason
Interhlachen
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Semis & WB (10 Man)
138
01/14
L
F 0-0 1:37
M. Wheeles
---
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Semis & WB (10 Man)
138
01/14
W
F 0-0 1:29
G. Simpson
Citrus
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Quarters (10 Man)
138
01/07
L
F 2-0 1:43
M. Martins
Flagler Palm Coast High School
Corey Hill Memorial Invite
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/07
W
F 3-0 2:59
D. Washington
Nature Coast Technical High School
Corey Hill Memorial Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/07
L
F 9-3 3:56
E. Crum
Lincoln High School
Corey Hill Memorial Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/26
L
F 0-0 1:26
J. Conrad
Land O`Lakes
southside duals
Champ. Round 1
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024