2018 NDA High School Nationals
Mar 2-4
Orlando, FL
Show Results

2018 NDA High School Nationals Results

*Use the drop-down button to find the division that you are looking for.

Large Varsity Results


Hip Hop

Final Results

RANKTEAMCITYSTATE
1DuPont Manual High SchoolLouisvilleKY
2Lake Central High SchoolSt. JohnIN
3Highlands High SchoolFt. ThomasKY
4Manatee School for the Arts HEATPalmettoFL
5James Clemens High School Blue AngelsMadisonAL
6Bartram Trail High SchoolSt. JohnsFL
7Arlington High SchoolArlingtonTN
8Shawnee Mission East Lancer DancersPrairie VillageKS
9Carroll High School Electric Blue Dance TeamFort WayneIN
10Ballard High SchoolLouisvilleKY
11Forest Park High SchoolFerdinandIN
12Fleming Island High School Dance TeamFleming IslandFL
13Newfield High SchoolSeldenNY
14Brentwood High School BruinettesBrentwoodTN


Prelim Results - Top 14 advance to finals

RANKTEAMCITYSTATE
1Highlands High SchoolFt. ThomasKY
2Lake Central High SchoolSt. JohnIN
3Manatee School for the Arts HEATPalmettoFL
4Arlington High SchoolArlingtonTN
5DuPont Manual High SchoolLouisvilleKY
6Shawnee Mission East Lancer DancersPrairie VillageKS
7Bartram Trail High SchoolSt. JohnsFL
8Ballard High SchoolLouisvilleKY
9Newfield High SchoolSeldenNY
10Carroll High School Electric Blue Dance TeamFort WayneIN
11James Clemens High School Blue AngelsMadisonAL
12Forest Park High SchoolFerdinandIN
13Fleming Island High School Dance TeamFleming IslandFL
14Brentwood High School BruinettesBrentwoodTN
15Oak Hills OakettesCincinnatiOH
16Dominion High SchoolSterlingVA
17Standley Lake High SchoolWestminsterCO
18Truman High School StarsteppersIndependenceMO
19Birdville Golden MotionNorth Richland HillsTX
20Normal Community High SchoolNormalIL
21Lewisburg High SchoolOlive BranchMS
22Abraham Lincoln Dance TeamCouncil BluffIA


Jazz

Final Results

RANKTEAMCITYSTATE
1Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
2Lake Central High SchoolSt. JohnIN
3Mill Valley Silver StarsShawneeKS
4Shawnee Mission East Lancer DancersPrairie VillageKS
5Tesoro High SchoolRancho Santa MargaritaCA
6Carroll High School Electric Blue Dance TeamFort WayneIN
7Seckman Varsity Jag SwagImperialMO
8Blue Valley Southwest Glitter GirlsOverland ParkKS
9Manatee School for the Arts HEATPalmettoFL
10Munster High SchoolMunsterIN
11Oak Hills OakettesCincinnatiOH
12DuPont Manual High SchoolLouisvilleKY
13Marquette MystiqueChesterfieldMO
14Birdville Golden MotionNorth Richland HillsTX
15Orange Lutheran High SchoolOrangeCA


Prelim Results - Top 15 advance to finals

RANKTEAMCITYSTATE
1Mill Valley Silver StarsShawneeKS
2Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
3Shawnee Mission East Lancer DancersPrairie VillageKS
4Lake Central High SchoolSt. JohnIN
5Carroll High School Electric Blue Dance TeamFort WayneIN
6Seckman Varsity Jag SwagImperialMO
7Manatee School for the Arts HEATPalmettoFL
8Oak Hills OakettesCincinnatiOH
9Tesoro High SchoolRancho Santa MargaritaCA
10Blue Valley Southwest Glitter GirlsOverland ParkKS
11Birdville Golden MotionNorth Richland HillsTX
12Munster High SchoolMunsterIN
13DuPont Manual High SchoolLouisvilleKY
14Orange Lutheran High SchoolOrangeCA
15Marquette MystiqueChesterfieldMO
16Raymore-Peculiar ProwlersPeculiarMO
17Normal Community High SchoolNormalIL
18Prestonsburg High SchoolPrestonsburgKY
19Bishop McGuinness Varsity PomOklahoma CityOK
20Roswell High School Charlie's Angels Dance TeamRoswellNM
21Lincoln Cardinal DancersPortlandOR
22Abraham Lincoln Dance TeamCouncil BluffIA
23Legacy High SchoolBroomfieldCO
24Normal West High SchoolNormalIL


Kick

Final Results

RANKTEAMCITYSTATE
1Lake Mary MarionettesLake MaryFL
2Commack Varsity CougarettesCommackNY
3Forest Park High SchoolFerdinandIN
4Shawnee Mission East Lancer DancersPrairier VillageKS
5Hicksville High School StarletsHicksvilleNY
6Johnson LegaciesSan AntonioTX


Prelim Results - Top 6 advance to finals

RANKTEAMCITYSTATE
1Lake Mary MarionettesLake MaryFL
2Commack Varsity CougarettesCommackNY
3Forest Park High SchoolFerdinandIN
4Shawnee Mission East Lancer DancersPrairier VillageKS
5Hicksville High School StarletsHicksvilleNY
6Johnson LegaciesSan AntonioTX
7Scottsbluff High School Drill TeamScottsbluffNE
8Syosset Varsity KicklineSyossetNY
9Dunbar Dance TeamLexingtonKY

Pom

Final Results

*Indicates a tie

RANKTEAMCITYSTATE
1Roswell High School Charlie's Angels Dance TeamRoswellNM
2Santa Margarita Catholic High SchoolSanta MargaritaCA
3Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
4Rock Bridge Bruin GirlsColumbiaMO
5Munster High SchoolMunsterIN
6Mill Valley Silver StarsShawneeKS
7Johnson LegaciesSan AntonioTX
8Forest Park High SchoolFerdinandIN
9Truman High School StarsteppersIndependenceMO
10Arlington High SchoolArlingtonTN
11Orange Lutheran High SchoolOrangeCA
12Mepham High SchoolBellmoreNY
13Churchill High School Lancer DancersSan AntonioTX
14*Highlands High SchoolFt. ThomasKY
14*Greenfield-Central High School Blue FusionGreenfieldIN
16Raymore-Peculiar ProwlersPeculiarMO
17Oak Hills OakettesCincinnatiOH
18Birdville Golden MotionNorth Richland HillsTX
19Smithtown West Varsity WhisperettesSmithtownNY


Prelim Results - Top 19 advance to finals

*Indicates a tie

RANKTEAMCITYSTATE
1Santa Margarita Catholic High SchoolSanta MargaritaCA
2Roswell High School Charlie's Angels Dance TeamRoswellNM
3Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
4Munster High SchoolMunsterIN
5Truman High School StarsteppersIndependenceMO
6Johnson LegaciesSan AntonioTX
7Forest Park High SchoolFerdinandIN
8Mill Valley Silver StarsShawneeKS
9Orange Lutheran High SchoolOrangeCA
10Rock Bridge Bruin GirlsColumbiaMO
11Highlands High SchoolFt. ThomasKY
12Greenfield-Central High School Blue FusionGreenfieldIN
13Mepham High SchoolBellmoreNY
14*Arlington High SchoolArlingtonTN
14*Oak Hills OakettesCincinnatiOH
16Churchill High School Lancer DancersSan AntonioTX
17Raymore-Peculiar ProwlersPeculiarMO
18Smithtown West Varsity WhisperettesSmithtownNY
19Birdville Golden MotionNorth Richland HillsTX
20James Clemens High School Blue AngelsMadisonAL
21Legacy High SchoolBroomfieldCO
22Ballard High SchoolLouisvilleKY
23North County RaiderettesBonne TerreMO
24Abraham Lincoln Dance TeamCouncil BluffsIA
25Commack Varsity CougarettesCommackNY
26Legend High SchoolParkerCO
27Prestonsburg High SchoolPrestonsburgKY
28Norman North High School Varsity PomNormanOK
29Emmaus High SchoolMacungiePA
30Lewisburg High SchoolOlive BranchMS
31Hicksville High School StarletsHicksvilleNY


Team Performance

Final Results

RANKTEAMCITYSTATE
1Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
2Santa Margarita Catholic High SchoolSanta MargaritaCA
3Rock Bridge Bruin GirlsColumbiaMO
4Rancocas Valley Regional High SchoolMount HollyNJ
5North County RaiderettesBonne TerreMO
6Marquette MystiqueChesterfieldMO
7Wentzville Holt Indian LineWentzvilleMO
8Vestavia Hills High School Varsity RebelettesVestavia HillsAL
9Seckman Varsity Jag SwagImperialMO
10Mepham High SchoolBellmoreNY
11Blue Valley Southwest Glitter GirlsOverland ParkKS


Prelim Results - Top 11 advance to finals

 
RANKTEAMCITYSTATE
1Santa Margarita Catholic High SchoolSanta MargaritaCA
2Olathe Northwest High SchoolOlatheKS
3Rancocas Valley Regional High SchoolMount HollyNJ
4Rock Bridge Bruin GirlsColumbiaMO
5North County RaiderettesBonne TerreMO
6Seckman Varsity Jag SwagImperialMO
7Marquette MystiqueChesterfieldMO
8Mepham High SchoolBellmoreNY
9Blue Valley Southwest Glitter GirlsOverland ParkKS
10Vestavia Hills High School Varsity RebelettesVestavia HillsAL
11Wentzville Holt Indian LineWentzvilleMO
12Raymore-Peculiar ProwlersPeculiarMO
13Norman North High School Varsity PomNormanOK
14Prestonsburg High SchoolPrestonsburgKY
15Orange Lutheran High SchoolOrangeCA
16Lincoln Cardinal DancersPortlandOR
17Edgewood High School ArrowettesMerritt IslandFL